контроль небезпечних хвороб
Ящур є надзвичайно тяжкою вірусною інфекцією парнокопитних тварин, клінічна картина якої характеризується високою температурою з наступним утворенням в ротовій порожнині і на ногах небезпечних пухирів, які обмежують можливість вживання їжі та рух тварини.
В той час як багато тварин врешті-решт одужують, хоча і з погіршенням здоров’я та зниженням продуктивності, у молодих тварин рівень смертності може бути високим. Крім того, особливо агресивні штами вірусу можуть спричиняти значну смертність. Сам тільки рівень заразності ящуру може спонукати до рішучих дій, для чого держави вдаються до масового забою здорових тварин з метою запобігання поширенню вірусу. Спалах цього захворювання у Європі в 2001 році призвів до забою мільйонів здорових тварин з серйозними наслідками для фермерської галузі та сільськогосподарських районів, багато з яких все щедо кінця не відновилися. Корея зіткнулася з подібною ситуацією в 2010 році (дивіться нижче). В цілому через спалах захворювання у Кореї, за підрахунками, обєм витрат становив 3 млрд. доларів США.
Руйнівні ефекти у країнах, що розвиваються
Ящур в цілому було ліквідовано у розвинутих країнах, і, на щастя, такі спалахи захворювання є рідкісними. Але реальної шкоди це захворювання завдає у бідніших країнах – тих, які найменше здатні нести витрати, що пов’язані з руйнівним ефектом цього захворювання. В багатьох країнах Південної та Центральної Азії, Близького Сходу і Африки ящур залишається ендемічним захворюванням, і щороку сотні мільйонів доларів втрачається через обмеження торгівлі тваринами і тваринною продукцією, до того ж надзвичайно скорочується внутрішнє виробництво живих тварин, м’яса і молочної продукції.
Трагічним чином непропорційно більший вплив ящуру зазнають найбідніші шари населення. У країнах, де мільйони сімей, для того щоб вижити, покладаються, можливо, лише на одну або двох тварин, вплив ящуру може бути загрозливим для життя. Фермери можуть бути змушені пасивно спостерігати, як псується їх врожай, якщо тварини, які були потрібними для того, щоб зібрати і відвезти цей врожай на ринок, захворіли на ящур. Обсяги вирощування тварин і отримання молока від корів, свиней, овець, кіз та інших тварин, які можуть уражуватися цим вірусом, значно скорочуються, а якість погіршується, при цьому рідко вдається відновити попередні рівні розведення тварин та виробництва молока. Таким чином, ящур змушує уразливі групи населення потерпати нужденності. В той же час за відсутності ящуру поголів’я худоби має багато властивостей, які роблять їх важливими у сприянні стабільному розвитку сільського господарства і можуть дати сільським домашнім господарствам можливість значною мірою брати участь в економічному розвитку, що ґрунтується на розвитку міст.
Проблеми викорінення
Глобальний контроль за захворюваністю на ящур охоплює багато проблем, оскільки для свого виживання вірус еволюціонує. На найпростішому рівні існують 7 серотипів, поширених в усьому світі. Різні серотипи уражують різні регіони, але в одному регіоні часто присутні декілька серотипів. В межах серотипів існують численні топотипи і штами, які постійно змінюються. За відсутності перехресного імунітету між серотипами і обмеженого перехресного імунітету між топотипами існує постійна потреба у широкомасштабному дослідженні на місцях, у розширених лабораторних послугах з метою ідентифікації нових циркулюючих штамів, а також у технічних ноу-хау, що дозволять ідентифікувати і розробити потрібні вакцини. Безумовно, коли доводиться стикатися зі спалахами хвороби, швидкість є критично важливим фактором, і в компанії «МСД Енімал Хелс» ми тісно співпрацюємо з довідковими лабораторіями, щоб тримати під контролем вірус, який постійно еволюціонує, та мати можливість ідентифікувати штами і виявляти майбутні загрози. Вакцини слід пристосовувати до потреб, що існують у конкретній країні, для чого іноді потрібен більше ніж один серотип з включенням топотипів, притаманних загрозі.
Епідемія в Кореї у 2010-211 рр.
У листопаді 2010 року уряд Південної Кореї повідомив про спалах захворювання, що призвів до вибраковування понад 3 мільйонів свиней, великої рогатої худоби, кіз і оленів. Коли початкові заходи виявилися неефективними, Міністерство харчової промисловості, сільського господарства, лісового господарства і рибальства прийняло рішення вакцинувати все 13-мільйонне поголів’я тварин у країні. За декілька тижнів компанія «МСД Енімал Хелс» змогла переправити 12 мільйонів доз вакцини, демонструючи цим свою здатність в короткі терміни реагувати на потребу в екстреній ситуації. За допомогою проведеної в поєднанні з іншими заходами великомасштабної кампанії з вакцинації за 5 тижнів вдалося взяти епідемію під контроль.
Розробка вакцини для паназіатського регіону.
Новою лінією вірусу, яка може викликати захворювання майбутньому, став варіант паназіатського штаму Pan Asia 2 серотипу O, і для того, щоб допомогти країнам відбити загрозу потрібен новий вакцинний штам. Компанія «МСД Енімал Хелс» стала першою великою компанією, яка проводить розробки з новим штамом Pan Asia 2 з метою його включення у вакцину. Вона вже відіграє ключову роль у зусиллях, що докладаються для контролю і викорінення захворювання в Азії та на Близькому Сході. Випередження подій і здатність швидко реагувати, не лише відносно штамів, але й відносно розробки ефективних високоякісних вакцин, які забезпечують високий рівень захисту, потребує величезних інвестицій і зусиль.
Банки антигенів
Навіть ті країни, у яких немає випадків захворювання, не можуть дозволити собі ігнорувати загрозу ящуру. Безпрецедентна глобалізація торгівлі і переміщення людей та тварин відкриває двері для будь-якого штаму вірусу, який може уразити будь-яку частину світу. Утримання банків антигенів для держав по всьому світу може, відповідно до договору, гарантувати швидке постачання вакцин в екстреній ситуації.
Шляхом комерційного постачання, проведення тендерів і створення банків вакцин компанія «МСД Енімал Хелс» співпрацює з урядовими і неурядовими організаціями з метою розробки нових способів контролю над цим серйозним захворюванням і руху в напрямку можливого глобального викорінення цього захворювання.