важливість боротьби з паразитами у домашніх тварин
Паразитами називають організми, які харчуються на поверхні тіла (ектопаразити) або всередині інших тварин (ендопаразити). Блохи і кліщі є найвідомішими шкідниками, але вони є тільки частиною всієї картини. До інших поширених паразитів належать кліщі, воші, серцеві гельмінти, а також численні шлунково-кишкові та інші паразити. Масштаб шкоди, якої паразити завдають здоров’ю домашніх тварин, може коливатися від невеликого подразнення до серйозних захворювань, які за відсутності лікування можуть бути призвести до смертельних наслідків. Паразити також становлять загрозу здоров’ю людини. Деякі паразити домашніх тварин спричиняють антропозоонозні інфекції – тобто такі інфекції, що можуть передаватися від тварин до людини. Розглянемо бліх – найпоширеніших ектопаразитів собак і котів. Ці кровососні комахи не тільки викликають дерматит, але й переносять та передають іншим тваринам і людям хвороби, такі як ураження стрічковим хробакомDipylidium caninumі ураження бактерією Бартонелла, що спричиняє бартонельоз, також відомий як хвороба котячих подряпин. Тому очевидно, що блохи – це більше ніж проста незручність.
Інформація, яку необхідно знати про кліщів
Кліщі є такими ж шкідливими, як і блохи. Вони спричиняють подразнення або розвиток інфекції у місці їхнього прикріплення до шкіри тварини і займають друге місце у перенесенні захворювань людини, поступаючись лише комарам. У собак можуть виникати поодинокі ураження невеликою кількістю кліщів або масивні ураження, що ведуть до анемії, втрати ваги і навіть смерті. Наприклад, знайдений в Австралії паралізуючий кліщ ( Ixodes holocylcus ), та знайдений в США іксодовий кліщ ( Amblyomma americanum) , виробляють токсин, що може спричинити параліч. В багатьох регіонах кліщі переносять Babesia (найпростіший організм, якийспричиняє бабезіоз або піроплазмоз), Borrelia (бактерія, яка спричиняє хворобу Лайма) та Ehrlichia Anaplasma (рикетсії, які спричиняють ерліхіоз і анаплазмоз), а також інші мікроорганізми, які можуть становити загрозу здоров’ю собаки і людини.
Небезпека з боку москитів у лісистих місцевостях
Іншою проблемою, що викликає велике занепокоєння, є лейшманіоз собак – часто смертельне паразитарне захворювання, що передається через укус інфікованих москитів. Різні клінічні форми лейшманіозу виявлено більше ніж у 80 країнах, хоча не всі форми лейшманій паразитують в організмі собак. Лейшманіоз собак зустрічається у південній Європі, на Близькому Сході, у Північній Африці, Латинській Америці і в деяких районах Мексики, Центральної Америки і частинах Азії, таких як північно-західний Китай.
Надокучливі комарі, які переносять дирофіляріоз
Укуси комарів можуть бути небезпечними для собак, тому що вони можуть бути переносниками тяжкого паразитарного захворювання, яке називається дирофіляріоз. Дирофіляріоз зустрічається фактично в усіх частинах США та в багатьох частинах Канади, а також у південній Європі та у тропіках. Збудник цього захворювання – найшкідливіший з поширених паразитів для собак, тому що він вражає серце собаки, обмежуючи циркуляцію крові, і може завдавати шкоди іншим внутрішнім органам. Без лікування це захворювання може бути смертельним. На щастя, людина не є природним носієм серцевого гельмінта, тому випадки зараження людини трапляються рідко.
Профілактика паразитарних інфекцій
З розвитком ветеринарної медицини більшість паразитарних інфекцій можна попередити. Але власники домашніх тварин можуть не бути повною мірою обізнаними щодо належних заходів захисту своїх улюбленців та, в свою чергу, себе самих та своїх родин. Першим кроком є додержування заходів належної особистої гігієни, до яких належить регулярне миття рук після контакту з тваринами і перед вживанням їжі. Догляд за тваринами зазвичай допомагає знизити ризик зараження зовнішніх покривів. Для того щоб захистити людей і навколишнє середовище, важливо регулярно прибирати кал тварин, тому що більшість шлунково-кишкових гельмінтів передаються шляхом потрапляння яєць або личинок гельмінтів у кал. Окрім належної гігієни, також важливо контролювати інфекцію шляхом вживання заходів профілактики і проведення лікування ендопаразитарної та ектопаразитарної інвазії. Через те, що ризики варіюють залежно від географічного розташування, важливо проконсультуватися з ветеринарним лікарем стосовно необхідних профілактичних заходів. В цілому, важливо встановити для всіх собак і котів регулярну програму дегельмінтизації, починаючи з молодого віку. Лікування рекомендується проводити принаймні чотири рази на рік дорослим тваринам і частіше молодим тваринам, а також тваринам, для яких існує високий ризик зараження. Проведення вашому улюбленцю дегельмінтизації може бути пов’язано з деякими труднощами, але в цьому може допомогти існуючий асортимент ветеринарних препаратів.
Одного разу може бути недостатньо
У багатьох регіонах світу існує висока ймовірність повторної інвазії бліх, через що рекомендується здійснювати регулярну профілактику проти бліх. Хоча піковим періодом для інвазії бліхами є літо і осінь, дослідження показують, що інвазія бліх може мати місце протягом всього року, а це означає необхідність контролю наявності бліх у домашніх тварин протягом цілого року. Результатом нещодавнього дослідження стали інноваційні препарати, які можуть задовольнити потреби домашнього улюбленця та його власника. Наприклад, препарати, які містять сполуки, що починають діяти одразу ж, як тільки потраплять до організму блохи, завдяки чому мінімізується вплив надзвичайно сильних інсектицидів на тварин, їхніх власників та домашнє господарство. Також існують препарати для перорального введення, які мають тривалу дію, а також є зручнішими і знижують ймовірність недостатнього захисту або періодів відсутності захисту.
Використання препаратів для точкової обробки і нашийників з препаратами
Для профілактики укусів кліщів і бліх у собак випускаються інсектицидні препарати у формі приємних на запах і смак таблеток, препаратів для точкового нанесення і нашийників. Препарати для точкового нанесення являють собою рідину в малому об’ємі, яка містить акарицид, і наносяться краплями на шкіру загривка собаки, що захищає собаку від укусів кліщів протягом періоду до 1 місяця. Нашийники, які містять акарицид, можуть використовуватися для захисту протягом періоду до 6 місяців. Профілактика укусів комарів у регіонах з підвищеним ризиком є особливо важливою: профілактика дирофіляріозу є набагато легшою за лікування, яке не є радикальним.